Meglőtték a volt amerikai elnököt az éjjel. Mint bizonyára már tudod. Fülét karcolta egy húsz éves srác golyója, millimétereken múlott. Ketten meghaltak.

Szeretheted őt, vagy nem. Mindegy. De tényleg: teljesen mindegy – a tény az, hogy embereken, sőt olykor millimétereken múlik a történelem, és ő most nem egyszerűen csak él, de gyakorlatilag meg is nyerte az őszi amerikai választásokat.

Nem csak a fotók által. (Nézd a fotókat meg!) Hanem, ahogy nem hagyta, hogy azonnal levezessék … “Fight!, Fight!, Fight!” … (A videót is érdemes megnézd.)

Ereje van ennek az embernek, és ez tagadhatatlan. Megszállott, tehát bátor képviselője egy Célnak – amiről mondhatom én, hogy “Titán”, és hogy “az egyszerű gondolkodású emberek bajnoka”, de ez is teljesen mindegy. Mert a Titánok okkal sikeresek a világban. Okkal sikeresek, mert egyszerű a világképük, amiben így 1000%-al hisznek, és ennek megfelelő erővel tudják képviselni. Ellentétben a Tudatos emberekkel, akik már tudják, hogy a világ összetett, tehát az igazság bonyolult.

A Tudatlan ember 100X esősebben tudja képviselni, amiben hisz, mint a Tudatos, mert a Tudatos személy 1000% helyett kb. 10%-os hittel tud bármiben csak hinni.

Hogy miért írok erről, és mi következik ebből?

1. – A világ tovább sötétedik.

2016 óta egyre látványosabb, hogy többé már nem a fénylő személyek vezetik az emberiséget. Hanem hatalomfüggő politikusok próbálják a tömegek támogatását maguk mögé állítani, és maguk mögött megtartani. A tömegeket kiszolgáló politika eredménye, hogy a tömegek átvették a hatalmat, és a fénylő emberek visszaszorultak.

Az internet következménye ez.

Korábban szerkesztőségek határozták meg a közbeszéd témáit – sőt a “helyes” nézőpontont is –, akik (a korabeli politikusokkal egyetemben) a fent fénylő személyiségként azonosított haza bölcseire hallgattak. Brexit és Trump a régi szerkesztőségek kapuőri ellenőrzése alatt nem fordulhatott volna elő.

Régen emberi minőség kellett a sikerhez – Ma népszerű mondások a sikeresek.

Az internet korában az népszerű, aki

  1. tömegeknek könnyen érthető
  2. nyilvánvaló igazságtalanságot azonosít
  3. egyszerű megoldást kínál
  4. sodró hittel mondja

Amivel az csak a gond, hogy

  1. az igazság komplikált, tehát nem könnyen és így nem mindenkinek érthető
  2. nem nyilvánvaló igazságtalanságok, hanem eltérő prioritások vannak
  3. komplex helyzetekre nincsenek egyszerű megoldások
  4. Tudatos emberek igazsága szubjektív, így sodró hitük nincsen

A haza bölcse nem volt könnyen érthető. Sőt. Általában nehezen és kevesek számára és sok idő befejtetése árán volt csak érthető, mert bonyolult témákról – az igazság bonyolult – bonyolult traktátusokban értekezett. Ráadásul a haza bölcse szükségszerűen hivatkozik olykor olyasmire, ami nála nagyobb, amihez tehát Hit kell. Olyan Hit, ami napjainkban keveseknek van. Istenben. Politikával régen egy nagyon szűk elit foglalkozott csak. Aztán eljött az internet és a Facebook.

És így jutottunk oda, hogy

A politika ma emberi minőség helyett tömegek befolyásolásán, tehát jól előadott népszerű mondásokon múlik.

Avagy másképp:

A populizmus az internet elterjedéséből szükségszerűen következik.

Mert az internet bekapcsolta az egyszerű (fejletlen, éretlen, gyermeki gondolkodású) néprétegeket a közbeszédbe, elhitette velük, hogy fontos és értékes a véleményük, megéreztette velük, hogy sokan vannak, és így aktivizálta őket szavazásra. Amit rafinált régi politikusok és jöttment újoncok egyaránt sikerrel kihasználnak…

2. – A válság: lehetőség, a sötétedés ünneplendő.

Paradox nagyon, de arra jutottam, hogy a helyes viszonyulás a fent leírt jelenség dolgában is: a Hála. … Jól van így, ahogy történik. Ez az időszerű.

A populizmus és a liberális demokrácia válsága nem az elitek és nem is a tömegek, hanem egyes egyedül az internet, tehát a fejlődés-változás, tehát a Jóisten “hibája”.

Olyan tünet, ami megoldást kíván.
Majd, amikor eléggé szenvedünk már.

Ugyanis, persze, hogy nem a változás-fejlődés-internet a gond – közösségek szintjén sem, ahogy az egyéni életekben sem –, hanem az, hogy MI nem adunk megfelelő válaszokat a változó körülményekre, ellenállunk a változásnak.

Nem az emberi faj, hanem az aktuális játékszabályaink vannak csak válságban.

Amire egyesek szerint az illiberalizmus a megoldás…

Hogy tehát mégsem az egyén szabadsága a legfontosabb, ami az “illiberális demokrácia” szekta hívőinek a hitvallása. Ezt én hibásnak és (mint minden szektát) veszélyesnek érzem. Mert az egyén szuverenitásának csorbulása csakis a párt, az állam, sőt a vezető autokrata erősödéséhez vezethet, ami központosodást eredményez, a szabadság csorbulása a kreativitást, tehát az innovációt, tehát a termelékenységet, tehát versenyképességet csorbítja, így leszakadó pályára teszi a közösségünket, bármilyen stabil és magabiztos is a hatalmi PR közben.

Az „illiberális demokrácia” elnyomó apa, aki nem engedi felnőni a gyermekeit.

Az én helyzetértékelésem ezzel szemben, hogy pontosan az “illiberális demokrácia” ellenkezője, a “liberális súlyozott demokrácia”, tehát a szavazójog differenciálása lehet az út előre. Ami tehát “szabadelvű differenciált demokrácia”, avagy egyszerűbben: a “részes demokrácia”. Ahol hozzáadott értékkel arányos a polgárok szavazati súlya. Fejlettségük, tehát érdemeik szerint. Szenteknek legnagyobb.

Válságba jutott, tehát elavult a demokrácia alapszabálya, hogy minden 18. életévét betöltött ember véleménye ugyanannyit ér. Egy szavazatot. Tied, enyém, mindenkié. Napi tapasztalatom, hogy az emberek véleménye nem ugyanannyit ér, mert a tisztánlátásuk foka nagyon eltérő. Vannak olyan személyek, akiknek a véleménye 2-3-4-5, sőt akár 10x vagy 100x értékű számomra egyes helyzetekben.

Lehetőség ez a növekvő válság, hogy új és jobb rendet alakítsunk magunknak, ami által boldogabb együttélésre leszünk képesek. Az éjfél után a pirkadat bizonyosan eljön majd, sőt új nap is delése is vár minket, ha a félelmekkel szembe merünk lépni.

3. – A fényt meg kell őrizni.

Pirkadat és új nap fog jönni… ami azonban még rengeteg idő. Lesz. Egyrészt. És másrészt nem jön magától el.

Hanem akkor tud eljönni, ha

  1. őrizzük a fényt az életünkben, tetteink által sugározva azt
  2. össze tudjuk kapcsolni, ami kicsi fényünk már van
  3. tiszta rendet tudunk a kapcsolódásnak adni

Noénak érzem magam olykor.
Akinek Bárka A Dolga.

Igen… TUDOM, hogy mennyire elborultan hangzik, hogy vasárnap a déli napon valaki ilyeneket ír a közel 40 fokban. Talán pont a meleg teszi…

De ettől még így van.

Az élményem, hogy a korszakos rendszer óriási dolog, tízezreknek tudtunk érdemben segíteni, de az életem akkor használtam jól, ha sikerül hozzá olyan a fejlődést szolgáló játékot is alkotni, amit egyre többen játszunk szívesen, élőben, együtt, és aminek eredményeként egy új világ kezd lassan épülni – a Fény Világa épül tovább.

Humania-t ennek érzem, de még gyerekcipőben van.
És ezért nem is hívlak, hogy regisztrálj.

230-an jöttetek eddig, és ezt KÖSZÖNJÜK nagyon szépen, mert sokat tanultunk Általatok. Már 177 tapasztalat kártya született, és továbbra is lélegzetelállító, ahogy 1-2 millió forintokkal olyan emberek is érkeztek befektetőként folyamatosan, akikkel soha korábban nem találkoztunk, sőt most is csak telefonon beszéltünk…

Humania átalakítás alatt van.

A meglévő „tapasztalat piactér” alapjain Az Élet Játéka születik épp, ahogy a múlt héten írtam – és ez most különös jelentőséget kap a globális sötétedés tükrében.

De persze lehet, hogy csak az én fejemben.

Jó munkát!
István

 

p.s.
Hogy hírek is legyenek: Humania Backstage LIVE podcastot kezdünk, és TikTok csatornát is indítottam a héten. Erősen figyelem, hogy mit és meddig és hogyan… 🙏

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone Öröm, ha megosztod!